logo srdce

Srdce

Srdcí

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Tisková zpráva 14. června 2010

TZ PřF UP Olomouc
Na pelhřimovském festivalu rekordů se dostalo projektu UP uznání

OLOMOUC 14. června - Uznání i potlesk na otevřené scéně si vydobyl na víkendovém festivalu rekordů v Pelhřimově projekt Srdce srdcí  největší hodina interaktivní biologie pod širým nebem. Rekord padl loni v létě na olomouckém centrálním náměstí, kam se pořádající Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci podařilo dostat 1523 „studentů a studentek" z řad široké veřejnosti. Z toho bylo 431 přímých aktivních účastníků, studentů škol, kteří vytvořili dynamický model srdeční akce i jeho selhání,  jako názornou prezentaci k dané hodině biologie.

„Jen o chlup nám unikl titul Rekordman roku v kategorii kolektivů, za náš počin se nám ale dostalo oficiálního i neformálního uznání od organizátorů i diváků," zhodnotila vystoupení v Pelhřimově Ivana Fellnerová, organizátorka projektu. Titul Rekordman roku získal osmičlenný tým „Ze zad na záda", který přímo na pelhřimovském náměstí zhotovil svetr od ostříhání ovce až po hotový výrobek.  „Být překonáni týmem, který je opakovaně registrován v České knize rekordů a který se zpracováním vlny zabývá mnoho let profesionálně, necítím vůbec jako zklamání. Při rozhodování o vítězi nás znevýhodnilo i to, že jsme, na rozdíl od zpracovatelů vlny, nemohli náš unikátní rekord předvést přímo v Pelhřimově", dodala Fellnerová.   

Srdce srdcí je ve světě ojedinělý, populárně vzdělávací projekt, pořádaný Přírodovědeckou fakultou UP ve spolupráci s řadou dalších organizací. Originalita projektu spočívá v atraktivní kombinaci prvků zábavy, vzdělávání, soutěží, medializace a především přímé návaznosti na agentury Guinness World Records a pelhřimovské agentury českých rekordů Dobrý den. Stovky studentů olomouckých ZŠ, SŠ a Univerzity Palackého sestavily dynamický model lidského srdce a vytvořily tak ustavující český a světový rekord v kategorii Největší hodina biologie. Projekt dokázal originálním, nenásilným způsobem popularizovat kardiovaskulární problematiku mezi širokou veřejnost bez ohledu na věk a vzdělání, což má obrovský význam jak z hlediska základního vzdělávání, tak z hlediska prevence.

I po roce má projektový tým stále plné ruce práce: „Ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP intenzivně připravujeme materiály pro didaktický průzkum, který chceme ještě před koncem školního realizovat na zúčastněných středních školách (Střední zdravotnická škola, Gymnázium Olomouc-Hejčín, Slovanské gymnázium Olomouc a Gymnázium Čajkovského). Průzkum chce srovnat, jaké mají znalosti v oblasti činnosti srdce studenti, kteří se do projektu zapojili, a ti, kteří se ho nezúčastnili. Pokračuje také náročná administrativní cesta k oficiálnímu uznání světového rekordu.

Organizátoři již začali s přípravou další akce podobného rozsahu, při níž chtějí veřejnosti představit nejméně stejně zajímavé téma - početí s přímou návazností na mnoho lékařských, sociologických a psychologických problémů, se kterými se dnešní společnost aktuálně potýká. Nový projekt otevírá řadu možností pro aktivní zapojení odborníků i široké veřejnosti. Více informací nejdete na www.srdcesrdci.upol.cz

Pavel Vysloužil, mluvčí PřF a projektu
777 071 170 Tisková zpráva 3. května 2010

Dobrý den, kolegové, dovoluji si vás upozornit, že ve středu 5. května se konají dvě akce, které mají souvislost s loňskou velmi úspěšnou outdorovou prezentací hodiny biologie Srdce srdcí na olomouckém Horním náměstí. Od 15:00 hodin začíná ve Smetanových sadech (za pavilonem A) akce Kroky ke zdraví - otevření druhé etapy chodecké a běžecké stezky po olomouckých parcích. Tým MUDr. Elišky Sovové z nadačního fondu Pro srdce Hané zve také na pokus o český rekord v Nordic Walking (severská chůze s holemi).

V 17:30 se v aule PřF UP na tř. 17. listopadu koná křest DVD Srdce sdcí Jana Bartoně, které mapuje celý projekt. Všichni účastníci akce dostanou také certifikáty, součástí večera bude i promítání dalších dokumentů a ocenění vítězů doprovodných soutěží.

Více informací sdělí:

tel. 602 709 557 E. Sovová (první část)
tel. 732 154 801 I. Fellnerová (druhá část)  

Největší hodina biologie byla rekordní

Olomouc 26. června - Olomouc si zapsala prvenství do Guinnessovy knihy rekordů v kategorii Největší hodina biologie na světě. Komisař z agentury Dobrý den potvrdil, že počet 1523 registrovaných účastníků, kteří se shromáždili na olomouckém Horním náměstí, je českým i světovým rekordem. Hodina trvala 52 minuty.

Z celkového počtu „posluchačů“ bylo 431 přímých aktérů, žáků a studentů olomouckých škol, kteří hned dvakrát sestavili živý model srdce. Kromě registrovaných účastníků přišly na zajímavou akci stovky dalších Olomoučanů. Ti ocenili perfektně secvičenou zábavnou i naučnou show, při níž kostýmovaní žáci a studenti prostřednictvím různých pomůcek a nápadité choreografie demonstrovali činnost tepajícícího srdce, zástavy a následného oživení orgánu. Kromě zábavné podívané příchozí čekala i zdravotnická osvěta na akci Zdravé srdce Hané. Odborníci na ní ukazovali, jak provádět laickou první pomoc při infarktu. V rámci prevence vzniku kardiovaskulárních chorob si mohli zájemci nechat změřit krevní tlak či cholesterol v krvi.

Eliška Sovová, jedna z organizátorek projektu, měla ze zájmu nejmladší generace o akci velkou radost. „Je dobré, když si děti a studenti uvědomí, jak jejich srdce pracuje a co mu škodí. S vědomím toho pak mohou lépe předcházet vážným chorobám, které postihují lidi v pokročilejším věku,“ uvedla.

Akce Srdce srdcí byla zároveň spojena s již tradiční akcí Nadačního fondu Pro srdce Hané s názvem Zdravé srdce Hané, která je věnována výuce laické resuscitace a propagaci zdravého životního stylu. Podporu jí vyjádřil i předseda České kardiologické společnosti Václav Chaloupka. „Česká kardiologická společnost podporuje všechny projekty, které vedou ke zlepšení znalostí obyvatel v otázce rizikových faktorů nemocí srdce, a tím k ovlivnění jejich chování. Na kardiovaskulární onemocnění stále umírá více než polovina obyvatel České republiky a důsledně prováděná prevence může toto smutné číslo zlepšit. Na každém z nás záleží, jak žijeme, jak se pohybujeme, jak se stravujeme a akce Srdce srdcí nám může ukázat cestu, jak v našem boji s leností a pohodlností,“ řekl Chaloupka.

Podrobné informace o projektu naleznete na www.srdcesrdci.upol.cz

Mgr. Pavel Vysloužil


Srdce srdcí - 2. tisková zpráva (18.6.2009)  

Příprava Srdce srdcí v Olomouci finišuje, lidé mohou přispět k vytvoření rekordu

Olomouc 18. června - Plné ruce práce mají v těchto dnech pořadatelé a účastníci projektu Srdce srdcí, který na olomouckém Horním náměstí vypukne již za týden. Přes 500 žáků a studentů olomouckých škol i Univerzity Palackého na něm sestaví hned dvakrát živý model srdce a pokusí se tak vytvořit český i světový rekord. Ke vzniku rekordu v kategorii Největší hodina biologie se ale může připojit i široká veřejnost. Kromě zábavné show příchozí čeká i zdravotnická osvěta na akci Zdravé srdce Hané. Odborníci na ní budou již podeváté ukazovat, jak provádět laickou první pomoc. V rámci prevence vzniku kardiovaskulárních chorob si mohou zájemci nechat změřit krevní tlak či cholesterol v krvi.

„Mezi účastníky rekordu mohou být kromě vlastních aktérů zahrnuti také všichni „žáci a studenti", kteří budou přítomni po celou dobu našeho specifického vyučování. To musí podle propozic Guinness World Record trvat minimálně 30 minut. Do rekordu tak může být započítán kdokoliv z diváků na Horním náměstí, pokud si před zahájením akce vyzvedne registrační lístek u některého z označených registračních míst a po skončení Největší hodiny biologie ho vhodí do některého ze sběrných boxů," uvedla autorka projektu Ivana Fellnerová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Jako bonus každý účastník získá brožurku se základními informacemi nejen o projektu Srdce srdcí, ale i s návodem, jak své srdce chránit.

Školáci a studenti již mají za sebou několik nácviků, dnes se poprvé předvedou v kostýmech. Díky nim, ale i prostřednictvím různých pomůcek a nápadité choreografie, budou demonstrovat princip fyziologické srdeční kontrakce, zástavy a následné defibrilace. Například pravou srdeční komoru budou představovat studenti v modrých tričkách, „leví komoráři" se obléknou do červeného, černá trička budou patřit k takzvanému převodnímu systému srdce a například „praví síňaři" dostanou světle modrá trika. Aby nácvik nebyl nezáživným drilem, vyhlásili organizátoři několik soutěží. Některé vznikly zcela spontánně. „Po nácviku musíme v hale vždy odstranit asi 300 metrů náplasti, která vymezuje tvar modelu srdce. Nejmenší účastníci začali sami od sebe z kuliček zmačkaných náplastí vytvářet něco jako květinu, která se stala symbolem nácviků. Vyhlásili jsme proto soutěž o nejhezčí jméno této květiny. Tři nejlepší autoři budou odměněni," uvedla Fellnerová. Zájemci mohou soutěžit i o nejlepší fotografii z nácviků.

Akce Srdce srdcí je zároveň spojena s již tradiční akcí Nadačního fondu Pro srdce Hané s názvem Zdravé srdce Hané, která je věnována výuce laické resuscitace a propagaci zdravého životního stylu. Podporu jí vyjádřil i předseda České kardiologické společnosti Václav Chaloupka. „Česká kardiologická společnost podporuje všechny projekty, které vedou ke zlepšení znalostí obyvatel v otázce rizikových faktorů nemocí srdce, a tím k ovlivnění jejich chování. Na kardiovaskulární onemocnění stále umírá více než polovina obyvatel České republiky a důsledně prováděná prevence může toto smutné číslo zlepšit. Na každém z nás záleží, jak žijeme, jak se pohybujeme, jak se stravujeme a akce Srdce srdcí nám může ukázat cestu, jak v našem boji s leností a pohodlností vyhrát," uvedl Chaloupka.

Olomoučtí lékaři předvedou veřejnosti, jak mohou nemocnému pomoci při akutním infarktu myokardu. Na toto onemocnění totiž stále umírá téměř polovina pacientů doma bez pomoci. „Mnoho lidí se bojí laickou resuscitaci zahájit, aby pacientovi neublížili. To je velký omyl, protože čím dříve začneme, tím je prognóza pacienta lepší," vysvětila autorka projektu a předsedkyně nadačního fondu Eliška Sovová. Odborníci budou podle ní také prezentovat automatické defibrilátory - přístroje, které může používat i proškolený laik. Zájemci se budou moci seznámit s pohybovou aktivitou nordic walking, zdravotníci jim budou měřit tlak, cukr, cholesterol a poskytovat výživové poradenství.

Srdce je důležitý orgán v lidském těle a o prevenci onemocnění srdce se zatím stále mluví málo," říká Eva Chaloupková ze společnosti sanofi-aventis a dodává: „Je nám potěšením být u edukačního projektu takového rozsahu, který upřesní široké veřejnosti, jak vlastně srdce pracuje a co se děje, když dojde k poruchám jeho fungování. Pro nás je velmi důležitý aspekt edukace a prevence a myslíme si, že tato zábavná a nevšední forma je tou správnou cestou."

Akci Srdce srdcí zahájí na Horním náměstí 25. června v 15:50 defilé mažoretek. Zhruba v 16:00 sestaví žáci a studenti poprvé model srdce a v 17:00 bude následovat Zdravé srdce. Doba mezi 18:00 a 20:00 bude patřit vystoupením kapel, tanečních skupin Lola‘s Dance a Duck beat i mažoretkám. Kulturní část programu vyvrcholí ve 20:00 zhruba hodinovým koncertem Davida Spilky. V 21:00 se zájemci mohou těšit na večerní Srdce srdcí se světelnou show.

Účast na akci v roli „independent witness", tedy jakýchsi nezávislých komisařů, přislíbily významné osobnosti regionu. Mezi nimi je například primátor Olomouce Martin Novotný, rektor Univerzity Palackého Lubomír Dvořák, hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík, ředitel Moravského divadla Václav Kožušník, předseda České kardiologické společnosti Václav Chaloupka a řada dalších.

Podrobné informace o projektu naleznete na http://www.srdcesrdci.upol.cz

Mgr. Pavel Vysloužil, mluvčí projektu


Srdce srdcí - 1. tisková zpráva (22.5.2009)

Ukažme Evropě, kde je její srdce...

V rámci projektu „Kreativní biologie" Univerzity Palackého se 25. června 2009 v 16.00 na Horním náměstí v Olomouci, pod názvem „Srdce srdcí", uskuteční největší hodina biologie na světě. Půjde o unikátní akci, která originálním způsobem propojuje prvky vzdělání, zábavy a týmové spolupráce. Více než 500 žáků olomouckých základní a středních škol spolu se studenty Univerzity Palackého vytvoří živý model fungujícího srdce. Barevnými kostýmy, různými pomůckami a důmyslnou choreografií bude touto atraktivní metodou vysvětlen princip fyziologické srdeční kontrakce, ale také srdeční zástavy a následné defibrilace. Působivé představení, podmalované hudbou Davida Spilky proběhne jednak odpoledne za denního světla a také večer jako světelná show. Pořadatelé akci registrovali jako pokus o světový a český rekord u londýnské agentury Guinness World Records a agentury Dobrý den v Pelhřimově. „Protože žádná podobná akce dosud nebyla registrována, nabídly nám obě agentury otevření nové kategorie", uvedla autorka projektu a hlavní organizátorka doktorka Ivana Fellnerová z Přírodovědecké fakulty UP Olomouc. „V obtížné době, kdy svět trápí hospodářská krize a převahu mají tvrdé ekonomické vztahy, to nemusíme Evropě jen sladit, ale můžeme jí i ukázat, kde leží její srdce, tradiční symbol dobrých lidských vlastností".

Akce Srdce srdcí je zároveň spojena s již tradiční akcí Nadačního fondu Pro srdce Hané s názvem Zdravé srdce Hané, která je věnována výuce laické resuscitace a propagaci zdravého životního stylu. „Byli jsme velmi potěšeni nabídkou spolupráce na tomto populárně vzdělávacím projektu", uvedla předsedkyně nadačního fondu docentka Eliška Sovová. „Jen neustálou edukací našich obyvatel můžeme zlepšit jejich postoje a chování, což povede ke snížení úmrtí na kardiovaskulární choroby".

„Pokud se chcete o projektu dozvědět více, navštivte naše stránky http://www.srdcesrdci.upol.cz/ nebo nás přijďte podpořit přímo na veřejné  nácviky, které proběhnou v Hale UP 11.6. a 24.6. od 15:30 hod", zve doktorka Ivana Fellnerová.

Anketa
od SRDCE k OPLOZENÍ
Náhled fotogalerie
Kostýmy - levý a pravý komoráři
komorari levi kostym komorari pravi kostym
Kostýmy - levý a pravý síňaři
sinari levi kostym sinari pravi kostym
Krvinky a převodní systém
KRVINKY kostym PREVODNI SYSTEM kostym
Dokument o srdeční záležitosti

obaldvd1

Autor: Lenka Bičová, studentka filmové vědy FF UP Olomouc

Charakteristika videa: studentský dokument mapující jednotlivé nácviky, tiskovou konferenci i vlastní akci na Horním nám. 25.6.2008. Originálně kombinuje filmový záznam s fotografiemi - obsahuje jak pohledy přímo z náměstí, tak z výšky 10m okolních budov. Na pozadí dokumentu je využit jak autentický zvuk během akcí, tak dokreslující zvukové nahrávky.

Délka: 45 min

Pozemní pohled na Srdce srdcí

obaldvd2

Autor: Martin Buka, AVC UP Olomouc

Charakteristika videa: soukromý pohled profesionála na akci Srdce srdcí 25.6.2009. DVD má dvě části: 1. část filmu zaznamenává přípravu a vlastní průběh Hodiny biologie-denní varianty. Střihový dokument působivě pracuje s detaily účastníků akce v kombinaci s doprovodnou hudbou i autentickým zvukem. 2. část filmu představuje doprovodný program akce (Nadace pro srdce Hané, taneční a hudební doprovodná vystoupení), dále pak večerní světelnou variantu Srdce srdcí. Dokument končí zajímavými záběry na technické zázemí akce vč. jeho úklidu.
Na závěr dokumentu jsou uvedena jména všech aktivních účastníků akce

Délka: 1. část - cca 7 min, 2. část - cca 15 min

Srdce srdcí - ze země i z „oblaků"

obaldvd3

Autor: Jan Bartoň a Filmové studio Olomouc

Charakteristika videa: Profesionální střihový dokument o přípravě i realizaci projektu Srdce srdcí. Dokument obsahuje záznamy z jednotlivých nácviků na hale UP i vlastní akce na Horním náměstí 25.6.2009, kdy jsou kombinovány záznamy z náměstí, oken okolních budov i 34 m vysoké plošiny. Součástí závěrečných titulků jsou uvedeny jména všech organizátorů i aktivních účastníků rekordu.

Délka: cca 18 min

Kombinované DVD

obaldvd4

Autor: J. Bartoň, M. Buka a AVC UP Olomouc

Charakteristika videa: DVD obsahuje kombinaci DVD č.2, 3, reportáž Audiovizuálního centra UP Olomouc a fotogalerii.

Spoluorganizátoři
Logo kraje logo olomouc logo sanofa logo prohane UP logo horizont cz